pasikonik.org

co piszczy w trawie

 

Pasikonik - wiadomości z gminy Duszniki. Alternatywne źródło informacji dla mieszkańców gminy Duszniki. Wywiady, felietony, „Pingwiny  z Dusznigaskaru” - komiks.

Subskrybuj RSS
 
Blog Summary Widget

wiadomości z gminy Duszniki i okolic

„Informuję, że nie udostępniamy świetlicy, remizy wiejskiej na spotkania wyborcze. (…) Kandydaci we własnym zakresie prowadzą kampanię wyborczą, a mieszkańcy wiedzą lepiej, kogo wybrać”.

A.Woropaj

http://prawo.rp.pl/artykul/565506.html


poradnik wyborcy i kandydata:polecamy linki:


odprawy wójtów i burmistrzów

chcą więcej pieniędzyPacyfikacja antywiatrakowców

tak to wyglądacicha mobilizacja

przed wojną ?jednoosobowe okręgi wyborcze w sejmie

zmieleni.pl

ciekawe linki

 
zapraszamy do galerii rysunku
krzywym skOKIEM../galeria.html

adres redakcji:

64 553 Sarbia 5


redaktor@pasikonik.org


redaktor naczelny:

Dariusz Pałęza

Alicja Kubiak

Darek Pałęza

Archiwum Pasikoników

- wydania papierowe

do pobrania w wersji PDF

(część - reszta w przygotowaniu)

pasikonik kwiecien 2010.pdf

pasikonik maj_lipiec 2010.pdf

PASIKONIK pazdziernik 2010.pdf

pasikonik listopad 2010.pdf

pasikonik grudzien 2010.pdf

 
../inne.html

PASIKONIK

Mroczna legenda o Woropaju... (legenda białostocka)

Wczesny wieczór na Bojarach, chmurzy się. Pod jednym z domów bawi się grupka dzieci. Pięcioletni Michał mówi, że idzie na kolację. Jego koledzy jeszcze nie wiedzą, że właśnie widzą go po raz ostatni. Nagle słychać - z początku cichutki, potem coraz wyraźniejszy - odgłos stukania końskich kopyt. To Woropaj. Pojawia się niewielka bryczka. Dzieci już wiedzą, co się stanie. Tutaj wszyscy wiedzą, że jakieś monstrum porywa okoliczne dzieci, by pożywić się ich krwią. Ucieczka nie ma sensu, ale Michał próbuje. Siedzący w bryczce Woropaj chwyta chłopca przy płocie jego domu.

Taką legendę mieszkańcy Bojar opowiadają sobie od przeszło 40 lat. - Legendy rodzą się z plotek - twierdzi Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej. - Niestworzone rzeczy często wygaduje się o sąsiadach. Jeżeli w jakiejś społeczności są ludzie, którzy pragną samotności i nie odzywają się do innych, to dają powód do różnych szeptanek. I okazuje się wtedy, że starszy pan mieszkający za ścianą jest żądnym krwi wampirem, a jego żona czarownicą.

źródło: http://www.wiadomosci.bstok.pl/?prasa=10422

ŚWIATŁOWÓD w Grzebienisku
Wpisy/2013/8/8_Swiatowod_w_Grzebienisku.htmlWpisy/2013/8/8_Swiatowod_w_Grzebienisku.htmlstart_files/plakat%20rajd%20rowerowyIII.pdfshapeimage_19_link_0shapeimage_19_link_1